Maxwell & Williams Marini Ferlazzo Wild Planet Mug 370ML Tiger Gift Boxed
Maxwell & Williams Marini Ferlazzo Wild Planet Mug 370ML Tiger Gift Boxed
SKU:DX1280
Pay in 3 or 4 installments from R 29.75
0% interest • Quick approval • No fees
NO INTEREST. NO FEES. THIS IS SHOPPING.
PAY IN 3 INSTALLMENTS
PAY IN 4 INSTALLMENTS
SELECT YOUR PAYMENT PLAN
Choose 3 or 4 installments at checkout
GET APPROVED INSTANTLY
Quick approval, no paperwork
PAY YOUR FIRST INSTALLMENT
Get your order right away
REQUIREMENTS
✓ Over 18 years old
✓ Valid South African ID
✓ Mastercard, Visa or Amex debit/credit card
Couldn't load pickup availability
Details
Details
Bring the wild inside with this Tiger mug from the Wild Planet collection. Created in collaboration with artist Marini Ferlazzo, it features a beautiful illustration of young wildlife, embellished with lush flowers and foliage. Made from quality porcelain with a contemporary conical shape, it will make a colourful and stylish addition to your kitchen. This gorgeous mug is full of colour and charm and makes a wonderful gift idea. A Maxwell & Williams artist collaboration Original Tiger design by Marini Ferlazzo, capturing the beauty of young wildlife 370ml mug ideal size for coffee, tea or hot chocolate Made from quality porcelain for high strength and durability Microwave and dishwasher safe for easy everyday use
More Information
More Information
| Color | Orange |
|---|---|
| Material | Porcelain |
| Care Instructions | Microwave Safe. Dishwasher Safe. |
| Depth | 10.6 cm |
| Height | 9.6 cm |
| Width | 12.3 cm |
| Range | Marini Ferlazzo Wild Planet |
| Brand | Maxwell & Williams |
Share
